Piorunochron aktywny

 

Stanowisko Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej SEP z dnia 13 września 2017 r. w sprawie braku zwiększonej skuteczności ochrony odgromowej tzw. „zwodów aktywnych” w stosunku do określanej w serii norm PN-EN 62305.

 

Polski Komitet Ochrony Odgromowej (PKOO) działający od marca 1958 r. w ramach Stowarzyszenia Elektryków Polskich stanowczo i konsekwentnie podtrzymuje konieczność projektowania i wykonywania ochrony odgromowej obiektów budowlanych zgodnie z wymaganiami aktualnie obowiązujących Polskich Norm, które są identyczne z normami europejskimi (EN) oraz międzynarodowymi (IEC).

  

Piorunochron Aktywny ESE GALAKTIV.

Oficjalne stanowisko Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej w Warszawie w sprawie dopuszczenia do instalowania na terenie Polski tzw. zwodów aktywnych (ESE - Early Streamer Emission) ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji zwanej GALAKTIV. Pismo z września 2000 roku ale ciągle aktualne.

 

Piorunochron Aktywny ESE - Akcelerator SE.

Krytyczne stanowisko Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej z dnia 28.09.2001 wobec zwodów aktywnych (ESE - Early Streamer Emission) typu Akcelerator Impaktów Piorunowych Saint-Elme (akcelerator SE) promowanych przez firmę MEGATECH.

 

Piorunochrony aktywne. ESE - Early Streamer Emission. Krótka informacja dla Inwestorów.

Krótka broszura n/t piorunochronów aktywnych napisana w 2002 r. Nadal aktualna wobec ciągle ponawianych prób stosowania tych "rewelacyjnych" urządzeń - aut. Krzysztof Cedro

 

Badania piorunochronów aktywnych ESE w naturalnych warunkach.

(..)Niezdolność zwodów ESE do przechwytywania pobliskich wyładowań, stwarzało niedopuszczalne zagrożenie bezpieczeństwa publicznego (...) Na podstawie tego porównania doszliśmy do wniosku, że zastosowanie zwodów ESE nie daje żadnych korzyści w ochronie budynków przed bezpośrednimi wyładowaniami.(...) Sprawozdanie z badań w warunkach terenowych na Malezji piorunochronów aktywnych ESE aut. Z.A. Hartono, I. Robiah 

Konwencjonalne i niekonwencjonalne zwody odgromowe. Uzupełnienie.

Artukuł znanych na świecie badaczy piorunochronów aktywnych - Panów Z. A. Hartono i I. Robiah, będący uzupełnieniem do wcześniejszego opracowania: "Badania piorunochronów aktywnych ESE w naturalnych warunkach". Pokazane na zdjęciach przykłady uszkodzeń nie pozostawiają wątpliwości co do braku skuteczności tych konstrukcji.

Stanowisko w sprawie bezprawnego stosowania tzw. zwodów aktywnych w Polsce.

Kolejna druzgocąca krytyka zwodów aktywnych ESE wyrażona przez Przewodniczącego Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej Pana Prof. Zdobysława Flisowskiego. Polecamy instalatorom i projektantom instalacji odgromowych.