Ochrona odgromowa domów jednorodzinnych i małych obiektów.

 

 

 

 10 zasad Inwestora.

Ochrona odgromowa - konieczność czy wybór?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na realizację swoich marzeń jakim jest własny dom, staramy się uwzględniać wszelkie aspekty jego kształtu, estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Obecne technologie budowlane i instalacyjne pozwalają architektom zaprojektować dom o pożądanym wyglądzie, wyposażonym we wszelkiego rodzaju instalacje w dużej mierze oparte o sterowanie urządzeniami elektronicznymi spełniającymi nasze oczekiwania co do funkcjonalności, wygody i eksploatacji domu.

Kiedy uporamy się z pracami budowlanymi i wykończeniowymi, wyposażamy swój dom marzeń w różnegorodzaju meble, sprzęty, drogą aparaturę audio-wideo, telewizory, komputer (skomplikowana technologia produkcji tych urządzeń znajduje odbicie w ich cenie), sprzęt gospodarstwa domowego. Wartość zgromadzonego wyposażenia przekracza nie jednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nic dziwnego, że staramy zabezpieczyć swój majątek przed różnymi czynnikami mogącymi zagrażać jego utracie. Jednym z częstych powodów utraty dobytku (domu) i zniszczeń urządzeń elektronicznych jest nie doceniany problem wyładowań atmosferycznych.

W naszej strefie klimatycznej okres nasilenia burzowego występuje na przełomie wiosny i lata.

Obserwacje zebrane w naszej firmie w ciągu ostatnich lat wskazują, że wielu inwestorów traktowało instalację odgromową jako rzecz zbędną i szukając oszczędności rezygnowało z jej wykonania. Przyrody jednak nie da się oszukać, o czym przekonujemy się co rok, analizując napływające informacje o wyładowaniach i poniesionych stratach.

Wielu inwestorów, szczególnie indywidualnych, rezygnuje z instalacji odgromowej nie chcąc psuć widoku elewacji lub szczelności pokrycia dachowego. Tymczasem proponowana przez nas technologia, umożliwia montaż instalacji odgromowej bez dziurawienia pokrycia dachowego, a paleta elementów pozwala dostosować się do różnorodnej kolorystyki obiektów. Dbałość projektanta o szczegóły spowoduje, że taka w pełni funkcjonalna instalacja będzie prawie nie widoczna.

Udział specjalisty, od tego typu instalacji, już na etapie projektowania budynku, pozwala nie tylko zaoszczędzić na robociĽnie, ale już na wstępie tak dobrać elementy i sposób ich zamontowania, aby potem nie były widoczne. Użycie elementów złącznych ze stali nierdzewnej, miedzi likwiduje konieczność okresowych konserwacji.

System uchwytów oparty na elementach szybkozłącznych gwarantuje skrócenie do minimum czasu montażu. Preferowana w ostatnich latach instalacja naprężna, spełniająca swoje zadanie na dachach płaskich, całkowicie nie nadaje się do instalacji na nowych pokryciach dachowych - zarówno z materiałów ceramicznych jak i z tworzyw bitumicznych. Tu należy użyć nowych materiałów. Pojawiające się coraz częściej uziomy fundamentowe wymagają niewielkich nakładów finansowych i czasu - oczywiście jeśli są wykonywane podczas wylewania fundamentów. Wykonanie uziomu otokowego po zakończeniu prac budowlanych to trudne zadanie, szczególnie jeśli w międzyczasie wybrukowano podjazdy i wykonano trawniki.

Po lekturze wcześniejszych stron już zapewne wiedzą Państwo, że zewnętrzna instalacja odgromowa to tylko wstęp do pełnej ochrony domu. Potrzebna jest ochrona wewnętrzna, która dzieli się na zadania zwane ekwipotencjalizacją i ochroną przeciwprzepięciową. Tu już osoba przypadkowa nie poradzi sobie, tu potrzeba prawdziwego fachowca.

Planując nową inwestycję , czasami tę jedyną, najważniejszą w życiu - swój dom, należy mieć na uwadze, że już wkrótce wraz z nami zamieszkają w nim nasi najbliżsi. Niepostrzeżenie zagości również elektronika w postaci inteligentnych urządzeń zarządzających pracą pieca c.o., klimatyzacją, oświetleniem, otwierająca bramę, rolety, strzegąca przed włamaniem. Łączność ze światem zapewnimy sobie poprzez tuner satelitarny lub zwykłą antenę TV, sieć Internetu oraz sieć zwykłej telefonii.

Jeśli chcemy chronić wyposażenie domu i jego mieszkańców to najwyższy czas, aby zaprosić fachowca od ochrony przepięciowej i odgromowej.

Jego udział w początkowym etapie budowy zapewni , że ochrona ludzi i urządzeń w naszym domu będzie skuteczna, estetyka obiektu zachowana, a koszty minimalne. Koszt takiej instalacji jest zależny od wielu szczegółów i szacuje się go na poziomie 1-4 % całej inwestycji - tyle kosztuje bezpieczeństwo domu i ich mieszkańców!!

Dane zbierane przez firmę SPINPOL H.T. wskazują, że właściwe rozplanowanie prac w okresie realizacji całej inwestycji pozwoli zaoszczędzić do 30 % nakładów w stosunku do tego, gdy jest ona realizowana w ostatnim etapie budowy.

Nie bagatelną sprawą jest tu także uzyskany efekt estetyczny wynikający z tego, że pewnych rozwiązań technicznych w okresie póĽniejszym już nie możemy zastosować.

Fakty powyższe coraz częściej doceniają firmy ubezpieczeniowe, które z tytułu prawidłowo chronionych instalacji stosują zniżki lub wręcz odmawiają ubezpieczenia przy braku instalacji odgromowej i zabezpieczeń ochrony przeciwprzepięciowej.

Warto także pamiętać, że dobrze zaprojektowany i wykonany system ochronny służy nam całe życie, a jego koszt stanowi zaledwie małą część kosztów urządzeń elektronicznych zamontowanych w naszym domu.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z arkusza Zamów wycenę.
Po przesłaniu podstawowych danych na temat Waszego domu, zaprojektujemy wstępnie instalację i dokonamy wyceny prac.